ОБЛІК

ОБЛІК
ОБЛІК - це ... Що таке ОБЛІК?

точне відображення в цифрах стану і результатів господарської діяльності підприємства. В умовах соціалістичного виробництва У. є основою соціалістичного плану, знаряддям контролю і перевірки виробництва і розподілу, основним засобом боротьби з знеособлення, зрівнялівкою, безгосподарністю і посяганням на громадську соціалістичну власність. Правильно налагоджений соціалістичний У. -сильніше знаряддя в руках пролетаріату в класовій боротьбі проти залишків розбитих капіталістичних елементів. Ось що говорив тов. Ленін у своїй статті "Як організувати змагання", звертаючись до робітників і селян: "Беріться самі за облік і контроль виробництва і розподілу продуктів, -в цьому і тільки в цьому шлях до перемоги соціалізму, запорука його перемоги, запорука перемоги над будь-якої експлуатацією, над всякою нуждою і злиднями. Бо в Росії вистачить хліба, заліза, лісу, вовни, бавовни і льону на всіх, аби правильно розподілити працю і продукти, аби встановити всенародний діловий, практичний контроль за цим розподілом, аби перемогти не тільки в політиці, а й в по седневной економічного життя ворогів народу: багатих, їх дармоїдів, - потім шахраїв, нероб і хуліганів ".

Центральна завдання У. в с. сільському господарстві полягає в тому, щоб повністю врахувати і зберегти від розкрадання, розбазарювання весь отриманий урожай, продукцію тваринництва і всіх ін.галузей с. х-ва. У. повинен охопити всі процеси с. -х. робіт: посів, обробку, прибирання, молотьбу, зберігання, здачу гос-ву і розподіл врожаю.

Всякий обман в У. колгоспної продукції, праці і врожаю карається за законом про охорону соціалістичної власності аж до вищої міри покарання.

В колгоспі У. підлягають всі моменти господарського життя; кожна операція роботи, витрата і надходження коштів та продукції повинні знаходити своє відображення в точних записах. У. в колгоспах ведеться за простою системою рахівництва, поступово замінюється більш досконалою подвійною системою рахівництва. У колгоспах, що обслуговуються МТС, застосовується т. Зв. "Американка". Первинні документи У.: відомість з обліку вироблення трудоднів, розпорядження (вимоги), щоденник з обліку перевезень, обліковий лист доярки, скотарок, відомість по коморі, приймально-здавальні квитанції, прибутково-видаткові ордери, накладні, акти та ін. На руках у колгоспників знаходяться трудкніжкі, куди бригадиром не рідше одного разу на п'ятиденку записуються трудодні; у глави семейства- членська книжка, куди своєчасно записуються всі операції з розрахунків колгоспу з колгоспниками.


Сільськогосподарський словник-довідник. - Москва - Ленінград: государстенного видавництво колгоспної і радгоспної літератури "Сельхозгиз". Головний редактор: А. І. Гайстер. 1934.